Sprawozdanie z zrealizowanego projektu edukacyjnego pod hasłem: „ ZASZCZEPIĆ AKTYWNOŚĆ” Akcja – integracja, wyzwalanie inicjatywy oddolnej w lokalnym społeczeństwie.
31.05. 2023r. piknik sąsiedzki- festyn integracyjny pt. Akcja Integracja, kino pod chmurką
Projekt zrealizowany przez nauczycieli i uczniów oraz rodziców Szkoły Podstawowej nr 4 w Elblągu im. Henryka Sienkiewicza, we współpracy ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Czwórki oraz Towarzystwem Przyjaciół Dzieci w Elblągu, zrealizowany w roku szkolnym 2022-2023
DZIAŁANIA
28-29. września 2022r.
WYJŚCIE na dwudniowe warsztaty z młodzieżą z klas 5-8 SP;
Czym jest demokracja? JAKIE ZADANIA WIDZĄ PRZED SPOŁECZEŃSTWEM OBYWTAELSKIM?
CO TO SĄ ZASOBY LOKANE? INICJATYWY LOKALNE?
W ub. roku szkolnym młodzież odwiedziła Urząd Miasta, zadając pytania Wiceprezydentom Miasta, pytając włodarzy o przyszłość dla młodych ludzi? Jakie perspektywy stwarza miasto dla młodzieży?
W jaki sposób mogą partycypować w kosztach i uczestniczyć w życiu lokalnym?
Zorganizowano konkurs na najciekawszy plakat i hasła: „Demokracja w życiu- życie w demokracji”.
We współpracy z Europejskim Centrum Spotkań „Światowidem” odbyła się prezentacja prac konkursowych, gala, młodzież ponadto zwiedziła kuluary Teatru im. Sewruka, przeprowadziła wywiad z ówczesnym Dyrektorem Teatru. Następnie, dzięki współpracy z ECS Światowid zorganizowano telekonferencję z udziałem młodych ludzi z Europy Zachodniej porównując ich wiedzę, postawy, zasoby z poziomem zaangażowania młodych ludzi w Polsce.
W ub. roku szkolnym odbyły się też gry terenowe z wiedzy o mieście Elblągu, nagraliśmy z tych działań filmik, dostępny na stronach TPD i w mediach społecznościowych szkoły.
W szkole w poszczególnych klasach starszych 4-8 SP przeprowadzono spotkania i warsztaty z w/w tematyki. Hasłem głównym było „ ABC partycypacji. Zaszczepić aktywność.” Projekt wsparli nauczyciele członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół Czwórki oraz trenerzy, edukatorzy z ESWiP. Uczniowie wysoko ocenili zajęcia, pracując w grupach, uczyli się wzajemnie kreując pomysł i tworząc etapy jego realizacji, przydzielali sobie wzajemnie zadania i role.
Młodzież uczestniczyła w cyklach zajęć z animatorami, przyswajała wiedzę w formie warsztatowej, czym jest demokracja? Jak kształtować postawy społeczeństwa obywatelskiego? W jaki sposób angażować się w problemy środowiska lokalnego? Co to są zasoby i potrzeby lokalne?
Miała za zadnie wybrać zdefiniować 1 problem dotyczący ich środowiska, otoczenia szkoły, zaplanować działania i poprzez zdobyta wiedzę pozyskać mieszkańców oraz zrealizować projekt edukacyjny.
BADANIE OCZEKIWAŃ ŚRODOWISKA LOKALNEGO
Przed przystąpieniem do inicjatywy zbadaliśmy potrzeby lokalnej społeczności oraz daliśmy możliwość współtworzenia zaplanowanego wydarzenia. Zbadaliśmy oczekiwania, obawy (wywiady, rozmowy) środowiska imigrantów dotyczące sposobów i form integracji ze społecznością lokalną. Dzieci zadecydowali o sposobach i formach zajęć w terenie. Rodzice i opiekunowie byli nie tylko współorganizatorami inicjatywy ale również zaplanowali aktywności dla siebie.
Rodzice i opiekunowie ze Szkół Podstawowych nr 4 zostali zaproszeni do udziału w ankiecie dotyczącej polsko – ukraińskiego sąsiedzkiego spotkania na terenie dzielnicy Witoszewo. Dorośli wraz z dziećmi mogli wybrać aktywności z listy lub zaproponować swoje.
Zostały podane przykłady dań polskich i ukraińskich, tytuły filmów familijnych do wspólnego obejrzenia oraz liczne przykłady zabaw na świeżym powietrzu. W ankiecie wzięło udział 113 osób, które preferują spotkanie na świeżym powietrzu, otwartej przestrzeni.
Po zebraniu wyników, ankiet i propozycji nadesłanych przez zainteresowanych, stworzyliśmy plan wydarzenia. Dokonaliśmy odpowiednich zakupów, zaprosiliśmy do współpracy dorosłych oraz dzieci. Podczas pikniku sąsiedzkiego pt. Akcja Integracja przygotowaliśmy szereg atrakcji dla społeczności lokalnej: kino pod chmurką (projekcja filmu familijnego na kocach piknikowych i hamakach rozstawionych na terenie zielonym SP4), piknik z daniami polskimi oraz ukraińskimi, kawiarenka z popcornem oraz goframi, gry i zabawy terenowe (rzut do celu, wielkoformatowe szachy, przeciąganie liny). Impreza miała charakter otwarty, zjawiło się wielu rodziców z dziećmi z obu krajów, mieszkańcy Elbląga, absolwenci szkoły, którzy wspólnie spędzili czas do późnego wieczora.
EFEKT FINALNY PROJEKTU TO FESTYN RODZINNY 31. MAJA 2023R. POD HASŁEM
AKCJA-INTEGRACJA
dania polskie i ukraińskie- piknik
sąsiedzi z Ukrainy, dania ukraińskie
piknik, kawiarenka
piknik, koce na boisku szkolnym
uczestnicy pikniku, kino pod chmurką- rodzice, uczniowie, nauczyciele, mieszkańcy dzielnicy Witoszewo, imigranci, rodziny ukraińskie, dzieci i uczn. SP 4 i in. lokalnych szkół, sąsiedzi, absolwenci.
Dzieci wraz z rodzicami / opiekunami wzięli czynny udział w przygotowaniach do spotkania sąsiedzkiego. Rodzice przygotowali potrawy narodowe, których można było skosztować na pikniku. Dzieci wzięły udział w rozgrywkach terenowych. Nauczyciele pomogli w organizacji stanowisk sportowych oraz zaplanowali wraz z dziećmi harmonogram projekcji kina pod chmurką. Pełnili w tym czasie również opiekę nad dziećmi.
Dzieci młodzież wzięła udział w zaplanowanych aktywnościach: zawodach w przeciąganiu liny, zapomnianych gra podwórkowych, zabawach sprawnościowych, kino pod chmurką.
Opiekunowie- zorganizowali i obsługiwali stanowiska z piknikiem, wzięli udział w grach i zabawach, wspólnie z dziećmi i innymi sąsiadami oglądali wybrane filmy familijne.
Nauczyciele- będący organizatorami niektórych stanowisk, pełnili rolę opiekunów podczas spotkania sąsiedzkiego.
Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4 – udostępnił nam teren boiska szkolnego, sprzęt do grillowania, stoły i krzesła. Korzystaliśmy z dostępnych sprzętów multimedialnych i sportowych. Z TPD uzyskaliśmy wsparcie finansowe w postaci zakupu kocy i hamaków, które wykorzystaliśmy do kina pod chmurką, a także wykorzystujemy do innych działań o charakterze integracji na świeżym powietrzu, jak np. Dzień dziecka, Dzień z wychowawcą, kiedy młodzież aktywnie spędza czas na świeżym powietrzu. Z innych projektów przy współpracy stowarzyszenia zakupiliśmy dmuchany ekran projektowy.
REZULTAT PRZEPROWADZONYCH DZIAŁAŃ, OCZEKIWANIA PROJEKTU;
Po raz pierwszy udało się stworzyć sposobność na wspólne spotkanie międzykulturowe na otwartej przestrzeni. Dzieci i młodzież z rodzin imigranckich zaczęły asymilować się podczas wydarzenia: przy wspólnym stole opowiadali o swoich daniach narodowych oraz zwyczajach kulturowych. Dorośli wymieniali się przepisami oraz komentowali sceny z filmu familijnego. Okazało się, że język nie musi stanowić bariery w skutecznym komunikowaniu się i wymianie poglądów. Impuls, którego potrzebowały dzieci oraz ich rodzice, dał początek procesowi zacieniania polsko -ukraińskich więzi sąsiedzkich i koleżeńskich.
Uczestnicy spotkania miło spędzili czas w przyjaznym środowisku. Uczestnicy inicjatywy poznali elementy kultury i kuchni polskiej oraz ukraińskiej, co wpłynęło na zacieśnienie więzi, wzrost integracji. Zawiązały się nowe przyjaźnie, dzieci znalazły między sobą osoby o podobnych zainteresowaniach i pasjach bez względu na pochodzenie i narodowość. Uczestnicy wydarzenia zacieśnili sąsiedzkie więzi. Imigranci odczuli przynależność do środowiska. Natomiast gospodarze uświadomili sobie, że poczucie bezpieczeństwa i pewnej stabilizacji w naszej ojczyźnie/mieście/szkole w dużej mierze zależy od nich.
Młodzież wzięła sprawy w swoje ręce i byłą dumna z realizacji poszczególnych zadań, czując się odpowiedzialnymi za przydzielone role i zadania uczyli się postaw obywatelskich w działaniu na rzecz dobra całej wspólnoty.
Projekt był możliwy do zrealizowania dzięki wsparciu finansowemu Elbląskiego Stowarzyszenia Wspierania Inicjatyw Pozarządowych i pozyskanym środkom oraz wsparty przez program Fundacji
Edukacja dla Demokracji, projekt: ”Wspólnie możemy więcej. Inicjatywy lokalne”, a także Towarzystwu Przyjaciół Dzieci Program – Zaszczepić aktywność.
Projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.
Towarzystwo Przyjaciół Dzieci
Zarząd Oddziału Okręgowego w Elblągu
ul. 1 Maja 37
82-300 Elbląg
tel./fax: 55 233-82-10
e-mail: kontakt@tpdelblag.pl
tpdzo@o2.pl
Biuro TPD czynne jest od poniedziałku do piątku w godz. 7:30-15:30
W OKRESIE WAKACYJNYM BIURO TPD CZYNNE BĘDZIE W GODZ. 7:30 - 14:30