W dniu 29 września 2022 roku w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” odbyły się warsztaty międzynarodowe w których wzięło udział 52 uczniów elbląskich szkół podstawowych. Zajęcia prowadzili trenerzy młodzieżowi Damian Ciachorowski, Kacper Bohorodzicz. Metody wykorzystywane podczas warsztatów to:: praca indywidualna, praca w grupach, burza mózgów, konceptualizacja, wystąpienia publiczne, statyczne i dynamiczne metody pracy, argumentowanie, wnioskowanie.
Warsztaty międzynarodowe rozpoczęły się od indywidualnej pracy w skojarzenia, gdzie każdy z uczestników miał możliwość w swoim tempie zastanowić się nad pojęciem demokracji, po czym wspólnie w małych zespołach pracowali nad wspólną definicją. W drugiej części uczestnicy przeszli do pracy nad zrozumieniem, że demokracja nie ogranicza się tylko do głosowania w wyborach różnego szczebla. Pokazaliśmy różnicę między teorią, a praktyką, w której postawy demokratyczne to takie, które charakteryzują się m.in. empatią i odpowiedzialnością za środowisko lokalne, w którym żyjemy. Przeszliśmy z poziomu krajowego na poziom lokalny i szkolny, aby uświadomić młodym ludziom, że demokracja ma różne oblicza, a oni są jej bezpośrednimi twórcami. Przyjrzeliśmy się oddziaływaniu jakie może mieć na środowisko lokalne, szkołę i poszczególne osoby. To właśnie wcielenie się w rolę jednego z obywateli i spojrzenie na demokrację, problemy i potrzeby tej osoby dało młodym uczestnikom moment refleksji, że do demokracji nie jest potrzebny urząd, ani pełnoletność. Kontynuując ze stanu refleksji przeszliśmy do przygotowania się do debaty z naszym partnerem Capital Youth Association (CYA) z Liechtensteinu.. W tej części warsztatów poszukiwaliśmy dobrych praktyk z naszego regionu i miasta, które w sposób szczególny odnoszą się do demokracji tj. Młodzieżowa Rada Miasta, Samorząd Uczniowski, Młodzieżowy Budżet Obywatelski czy Młodzieżowy Strajk Klimatyczny. Następnie przeszliśmy do debaty z naszym partnerem z Liechtensteinu Capital Youth Association (CYA) podczas której młodzież na początku porównała swój pogląd na demokrację, a następnie przedstawiła dobre praktyki partnerowi. Po zakończonej debacie przeszliśmy do podsumowania i dyskusji na temat zagadnień związanych z demokracją, które młodzież chciałaby bardziej rozwinąć i zgłębić. Najpopularniejszym tematem okazało się uczestnictwo młodzieży w życiu lokalnym i praca nad inicjatywami młodzieżowymi. Młodzież chciała się dowiedzieć czegoś więcej w odniesieniu do tworzenia własnych inicjatyw tj. jak to się robi, co jest potrzebne, jak zachęcić innych do angażowania się w ich pomysły.
Projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.
Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Zarząd Oddziału Okręgowego w Elblągu ul.1 Maja 37 82-300 Elbląg