Towarzystwo Przyjaciół Dzieci w Elblągu w ramach projektu Demokracja w życiu- życie w demokracji zorganizowało Grę miejską „Na tropie demokracji”
Gra miejska jest to gra, która wykorzystuje przestrzeń miejską jako istotny element rozgrywki. Uczestnicy przemieszczają się po mieście biorąc udział w rozwiązywaniu zagadek, odnajdywaniu miejsc, osób lub przedmiotów. Celem gry jest przybliżenie elbląskiej młodzieży ideałów demokracji, ważnych postaci związanych z demokracją. Dodatkowo powodem gry jest chęć, próba polepszenia aktywności obywatelskiej młodzieży, rozwoju świadomego uczestnictwa w życiu społecznym na poziomie lokalnym. Gra miejska „ Na tropie demokracji” została zorganizowana na terenie Miasta Elbląga w dniu 17 maja 2022 roku. Miejscem początkowym i końcowym była siedziba TPD. Na początku uczestnicy mieli okazję spotkać się z przedstawicielami Młodzieżowej Rady Miasta Elbląga. Spotkanie miało na celu przybliżenie zasad pracy w Radzie Młodzieżowej oraz poruszane były kwestie związane z inicjatywami podejmowanymi przez młodzież.
Kolejne spotkanie odbyło się z Prezydentem Miasta Elbląga Witoldem Wróblewskim. W drodze do Prezydenta uczestnicy kierując się strzałkami szukały ukrytych kopert z pytaniami i nazwiskami ważnych postaci dla demokracji w Polsce i Elblągu. Odpowiedzi na pytania zawarte w kopertach zostały przekazane do prowadzącego i za poprawne grupy otrzymały punkty.
W trakcie spotkania z Prezydentem dzieci zadawały pytania dotyczące demokracji oraz działań podejmowanych w Elblągu dla poprawy życia mieszkańców. Uczestnicy zadawali pytania dotyczące planów budowy basenu, czy planów na powstanie miejsc przeznaczonych dla młodzieży.
Następne spotkanie odbyło się z Dyrektorem Teatru im. Aleksandra Sewruka w Elblągu Mirosławem Siedlerem. Dzieci miały okazję porozmawiać na temat demokracji w sztuce.
Po spotkaniu z Panem Dyrektorem obydwie grupy powróciły do TPD. Dzieci odpowiedziany na pytania zostały podliczone punkty i zostali wyłonieni zwycięzcy.
Opinie uczestników na temat uczestnictwa w Grze Miejskiej:
Dnia 17.05 odbyliśmy spotkanie z prezydentem Elbląga (Witold Wróblewski), przewodniczącym rady miejskiej (Antonim Czyżykiem) oraz wiceprezydentem (Adamem Joczem), które odbywało się w ramach konkursu ,,Demokracja w życiu, życie w demokracji”. Rozmawialiśmy na bardzo ciekawe tematy, na przykład: Jak miasto dysponuje budżetem? Po opuszczeniu sali przez Pana Prezydenta i przewodniczącego rady, mieliśmy możliwość zadawania pytań w stronę wiceprezydenta. Spotkanie minęło w bardzo miłej atmosferze, a Pan Jocz z przyjemnością odpowiadał na pytania zadawane przez młodzież. Moim zdaniem najciekawsze pytania zadawane przez dwie grupy to: Czym jest demokracja dla dzieci? Jakie prawa zdobędziemy po ukończeniu 15 roku życia? Co obywatelom da przekop Mierzei Wiślanej? Na koniec spotkania dostaliśmy przypinki z napisem ,,Kocham Elbląg”, które swoją drogą były bardzo dobrze zaprojektowane. Mogę śmiało stwierdzić, że spotkanie z prezydentem, wiceprezydentem oraz przewodniczącym rady miejskiej było udane, a jego uczestnicy mogli wynieść większą wiedzę na temat demokracji i funkcjonowania budżetu miasta. Jednak przed przyjściem na wcześniej wspomniane spotkanie, mieliśmy okazję przeprowadzić rozmowę z Młodzieżową Radą Miasta, która opowiadała nam o ich zadaniach. Młodzież, która wygrała wybory w szkole, jest podzielona na tzw. oddziały, takie jak sportu, rekreacji czy nawet kultury. Razem uzgadniają na co może być przeznaczony budżet miasta, a następnie swoje pomysły przekazują do władz Elbląga.
Julia Rąk kl. 8c
Szkoła podstawowa nr 4 Elbląg
Najbardziej podobało mi się spotkanie z dyrektorem Departamentu Promocji, Kultury i Turystyki Urzędy Miejskiego w Elblągu – Panem Adamem Joczem, ponieważ mogliśmy zadać Panu Adamowi pytania. Jednym z takich było, np.: jakie prawa otrzymamy po ukończeniu 15. roku życia (m. in. możliwość pracy, jako pomoc, przykładowo: w sklepie).
Michalina Klimuk
Szkoła Podstawowa nr 19
Udział w projekcie z pewnością pozwolił mi poszerzyć moją wiedzę na temat demokracji. Dzięki wizycie w urzędzie miejskim miałam okazję poznać nie tylko Prezydenta i jego zastępców, ale przede wszystkim zasady funkcjonowania elbląskiego samorządu oraz samorządu młodzieżowego. Natomiast wizyta w elbląskim teatrze nauczyła mnie czegoś nowego. Ku mojemu zaskoczeniu okazało się, że jego działalność bardzo rzadko opiera się na zasadach demokracji. Poza tym miałam okazję poznać moich rówieśników z innych szkół i świetnie bawiliśmy się podczas gry miejskiej, poznając bardzo istotne dla każdego człowieka wartość.
Martyna Górka
Szkoła Podstawowa nr 19
Wczorajsze spotkanie z prezydentem mojego miasta Elbląg uświadomiło mi jak ważna jest demokracja . Po zadanych pytaniach Panu prezydentowi uzyskałem większą wiedzę na temat demokracji. Pokazało mi to jaką ważna rolę odgrywa demokracja w życiu codziennym . Mogłem też poznać dyrektora naszego teatru i uczestników z innych szkół . Z informacji dyrektora wywnioskowałem że w teatrze demokracji nie ma ponieważ jeśli jedna osoba zachoruje może nie dojść do przedstawienia . Myślę i uważam że takich spotkań z osobami publicznymi powinno być więcej , ponieważ wiele można się dowiedzieć na temat ich pracy i demokracji . Całe spotkanie przebiegło w miłej i sympatycznej atmosferze .
Bartek Jackiewicz
Szkoła Podstawowa nr 19
W trakcie gry miejskiej „Demokracja w życiu, życie w demokracji” najbardziej
podobała mi się rzeczowa rozmowa z dyrektorem Departamentu Promocji, Kultury i
Turystyki Urzędu Miejskiego w Elblągu panem Adamem Joczem. Podczas spotkania
zadawaliśmy pytania na interesujące nas tematy dotyczące pojęcia demokracji i działania
urzędu miasta. Dodatkowo dowiedzieliśmy się jakie inwestycje planowane są w naszym
mieście, np. gdzie i kiedy powstaną nowe baseny miejskie. Cieszę się, że mogłam
uczestniczyć w ciekawym przedsięwzięciu jednocześnie reprezentując z moimi kolegami i
koleżankami naszą szkołę.
Ania Paradowska
Szkoła Podstawowa nr 19
Towarzystwo Przyjaciół Dzieci
Zarząd Oddziału Okręgowego w Elblągu
ul. 1 Maja 37
82-300 Elbląg
tel./fax: 55 233-82-10
e-mail: kontakt@tpdelblag.pl
tpdzo@o2.pl
Biuro TPD czynne jest od poniedziałku do piątku w godz. 7:30-15:30
W OKRESIE WAKACYJNYM BIURO TPD CZYNNE BĘDZIE W GODZ. 7:30 - 14:30