Opublikowano: 01.07.2022

Gra miejska „Na tropie demokracji”

Towarzystwo Przyjaciół Dzieci w Elblągu w ramach projektu Demokracja w życiu- życie w demokracji zorganizowało Grę miejską „Na tropie demokracji”

Gra miejska jest to gra, która wykorzystuje przestrzeń miejską jako istotny element rozgrywki. Uczestnicy przemieszczają się po mieście biorąc udział w rozwiązywaniu zagadek, odnajdywaniu miejsc, osób lub przedmiotów. Celem gry  jest przybliżenie elbląskiej młodzieży ideałów demokracji, ważnych postaci związanych z demokracją. Dodatkowo powodem gry jest chęć, próba polepszenia aktywności obywatelskiej młodzieży, rozwoju świadomego uczestnictwa w życiu społecznym na poziomie lokalnym.  Gra miejska „ Na tropie demokracji” została zorganizowana  na terenie Miasta  Elbląga w dniu  17 maja 2022 roku. Miejscem początkowym i końcowym  była siedziba TPD.   Na początku uczestnicy mieli okazję spotkać się z przedstawicielami  Młodzieżowej Rady Miasta Elbląga. Spotkanie miało na celu przybliżenie zasad pracy w Radzie Młodzieżowej oraz poruszane były kwestie związane z inicjatywami podejmowanymi przez młodzież.

Kolejne  spotkanie odbyło się z  Prezydentem Miasta Elbląga Witoldem Wróblewskim. W drodze  do Prezydenta uczestnicy kierując się strzałkami szukały  ukrytych kopert z pytaniami i  nazwiskami ważnych postaci dla demokracji w Polsce i Elblągu. Odpowiedzi na pytania zawarte w kopertach zostały przekazane do prowadzącego i za poprawne grupy otrzymały punkty.

W trakcie spotkania z Prezydentem dzieci zadawały pytania dotyczące demokracji oraz działań podejmowanych  w Elblągu dla poprawy życia mieszkańców. Uczestnicy zadawali pytania dotyczące planów budowy basenu, czy planów na powstanie miejsc przeznaczonych dla młodzieży.

Następne spotkanie odbyło się z Dyrektorem Teatru im. Aleksandra Sewruka w Elblągu Mirosławem Siedlerem. Dzieci miały okazję porozmawiać na temat demokracji w sztuce.

Po spotkaniu z Panem Dyrektorem obydwie grupy powróciły do TPD. Dzieci odpowiedziany na pytania zostały podliczone punkty i zostali wyłonieni zwycięzcy. 

Opinie uczestników na temat uczestnictwa w Grze Miejskiej:

Dnia 17.05 odbyliśmy spotkanie z prezydentem Elbląga (Witold Wróblewski), przewodniczącym rady miejskiej (Antonim Czyżykiem) oraz wiceprezydentem (Adamem Joczem), które odbywało się w ramach konkursu ,,Demokracja w życiu, życie w demokracji”. Rozmawialiśmy na bardzo ciekawe tematy, na przykład: Jak miasto dysponuje budżetem? Po opuszczeniu sali przez Pana Prezydenta i przewodniczącego rady, mieliśmy możliwość zadawania pytań w stronę wiceprezydenta. Spotkanie minęło w bardzo miłej atmosferze, a Pan Jocz z przyjemnością odpowiadał na pytania zadawane przez młodzież. Moim zdaniem najciekawsze pytania zadawane przez dwie grupy to: Czym jest demokracja dla dzieci? Jakie prawa zdobędziemy po ukończeniu 15 roku życia? Co obywatelom da przekop Mierzei Wiślanej?  Na koniec spotkania dostaliśmy przypinki z napisem ,,Kocham Elbląg”, które swoją drogą były bardzo dobrze zaprojektowane. Mogę śmiało stwierdzić, że spotkanie z prezydentem, wiceprezydentem oraz przewodniczącym rady miejskiej było udane, a jego uczestnicy mogli wynieść większą wiedzę na temat demokracji i funkcjonowania budżetu miasta. Jednak przed przyjściem na wcześniej wspomniane spotkanie, mieliśmy okazję przeprowadzić rozmowę z Młodzieżową Radą Miasta, która opowiadała nam o ich zadaniach. Młodzież, która wygrała wybory w szkole, jest podzielona na tzw. oddziały, takie jak sportu, rekreacji czy nawet kultury. Razem uzgadniają na co może być przeznaczony budżet miasta, a następnie swoje pomysły przekazują do władz Elbląga.

Julia Rąk kl. 8c 

Szkoła podstawowa nr 4 Elbląg

Najbardziej podobało mi się spotkanie z dyrektorem Departamentu Promocji, Kultury i Turystyki Urzędy Miejskiego w Elblągu – Panem Adamem Joczem, ponieważ mogliśmy zadać Panu Adamowi  pytania. Jednym z takich było, np.: jakie prawa otrzymamy po ukończeniu 15. roku życia (m. in. możliwość pracy, jako pomoc, przykładowo: w sklepie).

Michalina Klimuk

Szkoła Podstawowa nr 19

Udział w projekcie z pewnością pozwolił mi poszerzyć moją wiedzę na temat demokracji. Dzięki wizycie w urzędzie miejskim miałam okazję poznać nie tylko Prezydenta i jego zastępców, ale przede wszystkim zasady funkcjonowania elbląskiego samorządu oraz samorządu młodzieżowego. Natomiast wizyta w elbląskim teatrze nauczyła mnie czegoś nowego. Ku mojemu zaskoczeniu okazało się, że jego działalność bardzo rzadko opiera się na zasadach demokracji. Poza tym miałam okazję poznać moich rówieśników z innych szkół i świetnie bawiliśmy się podczas gry miejskiej, poznając bardzo istotne dla każdego człowieka wartość.

Martyna Górka

Szkoła Podstawowa nr 19

Wczorajsze spotkanie z prezydentem mojego miasta Elbląg uświadomiło mi jak ważna jest demokracja . Po zadanych pytaniach Panu prezydentowi uzyskałem większą wiedzę na temat demokracji. Pokazało mi to jaką ważna rolę odgrywa demokracja w życiu codziennym . Mogłem też poznać dyrektora naszego teatru i uczestników z innych szkół . Z informacji dyrektora wywnioskowałem że w teatrze demokracji nie ma ponieważ jeśli jedna osoba zachoruje może nie dojść do przedstawienia . Myślę i uważam że takich spotkań z osobami publicznymi powinno być więcej , ponieważ wiele można się dowiedzieć na temat ich pracy i demokracji . Całe spotkanie przebiegło w miłej i sympatycznej atmosferze .

Bartek Jackiewicz

Szkoła Podstawowa nr 19

W trakcie gry miejskiej „Demokracja w życiu, życie w demokracji” najbardziej

podobała mi się rzeczowa rozmowa z dyrektorem Departamentu Promocji, Kultury i

Turystyki Urzędu Miejskiego w Elblągu panem Adamem Joczem. Podczas spotkania

zadawaliśmy pytania na interesujące nas tematy dotyczące pojęcia demokracji i działania

urzędu miasta. Dodatkowo dowiedzieliśmy się jakie inwestycje planowane są w naszym

mieście, np. gdzie i kiedy powstaną nowe baseny miejskie. Cieszę się, że mogłam

uczestniczyć w ciekawym przedsięwzięciu jednocześnie reprezentując z moimi kolegami i

koleżankami naszą szkołę.

Ania Paradowska

Szkoła Podstawowa nr 19

Galeria

20220517 100825
20220517 112802 (1)
20220517 120223
20220517 120245
20220517 130235
20220517 134324
IMG20220517115953
IMG20220517120038
IMG20220517120210
IMG20220517120247
IMG20220517120259
IMG20220517120456

Towarzystwo Przyjaciół Dzieci
Zarząd Oddziału Okręgowego w Elblągu
ul. 1 Maja 37
82-300 Elbląg

tel./fax: 55 233-82-10
e-mail:
kontakt@tpdelblag.pl
tpdzo@o2.pl

Biuro TPD czynne jest od poniedziałku do piątku w godz. 7:30-15:30

W OKRESIE WAKACYJNYM BIURO TPD CZYNNE BĘDZIE W GODZ. 7:30 - 14:30

Jak dojechać (mapa)

Copyright TPD w Elblągu © 2022