Od maja br. Towarzystwo Przyjaciół Dzieci w Elblągu uruchamia telefoniczne, anonimowe i bezpłatne wsparcie dla dzieci, młodzieży oraz ich rodziców/opiekunów prawnych w okresie pandemii. Z pomocy specjalistów dyżurujących pod telefonem zaufania będą mogły skorzystać osoby, które znalazły się w kryzysie psychicznym wywołanym pandemią koronawirusa. Inicjatywa pomocowa pn. „Przyjazny numer – elbląski telefon zaufania wsparciem dla dzieci, młodzieży i ich rodziców w pandemii” jest możliwa do realizacji dzięki dotacji z budżetu Gminy Miasto Elbląg.
Pandemia COVID-19 spowodowała wiele zmian w codziennym funkcjonowaniu mieszkańców. Dostosowanie się do kolejnych ograniczeń wymagało szybkich działań i przeorganizowania wielu obszarów życia społecznego. Psychologowie w naturalny sposób zajęli się kosztami psychologicznymi, których doświadczyło wiele osób w związku z dużymi zmianami w dotychczasowym życiu. Potrzebne są działania niwelujące w pewnym stopniu te trudności. Oferta psychologiczna i terapeutyczna powstała w odpowiedzi na powstałe w wyniku pandemii problemy Elblążan.
Kto może zadzwonić
Każda osoba, która chce porozmawiać o swoich problemach, na przykład o:
· dojrzewaniu,
· nieporozumieniach czy konfliktach z kolegami,
· nieszczęśliwej miłości,
· przemocy w szkole lub w domu,
· kłótniach z rodzicami,
· myślach samobójczych, lękach,
· nadwadze i odżywianiu.
· uzależnieniach
Kim są konsultanci
To kadra ekspertów współpracująca z Towarzystwem Przyjaciół Dzieci w Elblągu: psycholodzy i terapeuci oraz przeszkoleni wolontariusze (studenci ostatnich lat psychologii i pedagogiki).
Pod jaki numer dzwonić
574 694 774
— specjaliści odpowiedzą na pytania, doradzą, co można zrobić w swojej sytuacji. Nie trzeba się przedstawiać, jest zapewniona dyskrecja.
Jeżeli nie chcesz rozmawiać przez telefon — napisz do nas na adres: telza.elblag@o2.pl, opisz swój problem w wiadomości. Istnieje również możliwość skontaktowania się poprzez komunikator internetowy Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Elblągu.
Kiedy dzwonić
Telefon zaufania będzie czynny 6 godzin dziennie w trzy dni robocze: we wtorek, czwartek: 10.00-16.00 i sobotę: 12.00-18.00.
Wsparcie w takiej formie będzie czynne do końca roku.
Celem głównym zadania jest zwiększenie przez Gminę Miasto Elbląg dostępności oferty pomocowej dla dzieci i młodzieży oraz ich rodziców/opiekunów prawnych w czasie pandemii, a także rozbudowa systemu wsparcia, interwencji i pomocy dla młodych ludzi i ich rodziców borykających się z różnego rodzaju trudnościami, które nasiliły się w wyniku sytuacji pandemii i wynikającej z niej izolacji społecznej (stany depresyjne, lękowe, uzależnienia, agresja, zaburzenia relacji rodzinnych i rówieśniczych etc.)
Zadanie publiczne pn. „Przyjazny numer – elbląski telefon zaufania wsparciem dla dzieci, młodzieży i ich rodziców w pandemii” jest współfinansowane ze środków Gminy Miasto Elbląg.