Demokracja w życiu-życie w demokracji Zaszczepić aktywność – Szkoła Podstawowa nr 14
Realizację projektu rozpoczęto od sondowania uczniów co do potrzeby doskonalenia praktycznej wiedzy o demokracji w życiu uczniów naszej szkoły. Organizatorem działań było instytucja Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Oddział w Elblągu. Po pozytywnych opiniach i wyrażonej chęci pracy w projekcie przez uczniów klas IV – VIII rozpoczęto przegotowanie scenariusza kolejnych działań. Postanowiliśmy zarejestrować się zgodnie z procedurami na platformie TPD, zebraliśmy wymagane zgody rodziców na udział uczniów w projekcie i tak rozpoczęła się nasza współpraca z TPD w Elblągu.
Na pierwszym spotkaniu zapoznaliśmy uczniów z celami, zakresem tematycznym, sposobami realizacji przedsięwzięcia, zadaniami do wykonania, harmonogramem oraz ocenianiem realizacji projektu. Nie wszystkim, postawione przez opiekunów projektu, wymogi odpowiadały, więc na kolejne spotkanie przyszli już prawdziwi zapaleńcy. Wówczas dokonano podziału zadań oraz zapoznano grupę z pracą.
Uczniowie poznali podstawowe pojęcia z demokracji, kompetencje samorządu terytorialnego na przykładzie samorządu elbląskiego. Kolejne spotkania to dalsza nauka i poznawanie pracy urzędników w Urzędzie Miejskim, zapoznanie z niektórymi zapisami konstytucji RP, poznanie zasad wyborów demokratycznych. Konsultacje odbywały się na regularnych spotkaniach w szkole, ale również doraźnie za pośrednictwem Internetu poprzez wysyłanie wiadomości do poszczególnych uczniów.
W ramach drugiej części projektu pt. „Zaszczepić aktywność” zorganizowaliśmy dla uczniów naszej szkoły kiermasz wielkanocny. Przygotowaliśmy ozdoby, plakat, cennik, stanowisko do sprzedaży ciast i ozdób wielkanocnych. Wybrani uczniowie z klas VIII i V stanowili najmilszą obsługę podczas sprzedaży przygotowanych przez rodziców ciast i słodkości. Zebraną sumę pieniędzy przeznaczyliśmy na Radę Rodziców. Kiermasz był dla nas cenną nauką współpracy w grupie oraz kształtowania postaw prospołecznych i gospodarowania funduszami pieniężnymi.
Kolejną inicjatywą uczniowską było zorganizowanie wyjścia do schroniska dla bezdomnych zwierząt Animals w Elblągu. W sobotnie przedpołudnie spotkaliśmy się z pracownikami i wolontariuszami schroniska, którzy przybliżyli nam zasady pracy i opieki nad zwierzętami. Przywieźliśmy karmę i zabawki dla zwierząt, a następnie uczniowie klasy V po wcześniejszych ustaleniach z Wychowawcą klasy i rodzicami adoptowali wirtualnie pieska o imieniu Strong. Pierwszy spacer odbyliśmy w ten sam dzień za zgodą pracownika schroniska. Warsztaty w schronisku były pełne emocji i okazywania troski o naszych „braci najmniejszych” to pożyteczna lekcja kształtowania postawy empatii i działania na rzecz lokalnej społeczności.
Refleksje po zrealizowaniu projektu:
Kłopotem była obawa, że nie poradzimy sobie w testach o demokracji w rywalizacji z uczniami z innych szkół elbląskich i porozumiewanie się w języku obcym na warsztatach. Niewątpliwą satysfakcją był udział w warsztatach, gdzie łączyliśmy się on line z młodzieżą z krajów Europy, np. ze szkoły z Luxemburga. Satysfakcją było prowadzenie kiermaszu wielkanocnego w szkole zgodnie z zasadami sprzedaży towarów oraz podliczeniem wpływów ze sprzedaży ciast i ozdób. Satysfakcją była też pomoc materiałowa dla bezdomnych zwierząt ze schroniska Animals i adopcja on-line pieska ze schroniska. Jak piszą uczniowie w karcie samooceny nabyli oni umiejętności bezinteresownego udziału w życiu lokalnej społeczności, a także wyszukiwania informacji, pracy w zespole, dowiedzieli się wiele o pracy organizacji pozarządowych, organizacji charytatywnych, a także małej gastronomii.
Projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.
Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Zarząd Oddziału Okręgowego w Elblągu ul.1 Maja 37 82-300 Elbląg